Dünya’da 27 milyon insan uyuşturucu mağduru

Birleşmiş Milletler (BM) Uyuşturucu ve Suç Ofisi Başkanı Yury Fedotov, Avusturya’nın başkenti Viyana’da gerçekleştirilen “Uluslararası Uyuşturucu Kontrol Kurulu 59. Toplantısı”nda yaptığı konuşmada, uyuşturucunun küresel bir problem olduğunu, bireyleri, toplumu ve ülkeleri olumsuz etkilediğini kaydetti.

“27 milyon uyuşturu mağduru var”

Fedotov, küresel uyuşturucu probleminin gereksiz acılara neden olduğunu ve insanların yaşamlarına mal olduğunu belirterek, “Küresel olarak 27 milyon insan uyuşturucu kullanımı bozuklukları nedeniyle mağdur durumda. Bunların 11 milyonu uyuşturucu enjekte ediyor” dedi.

“Her yıl yaklaşık 200 bin kişi hayatını kaybediyor”

Uyuşturucu sorununu çözme sürecinin insanı en öne koymaya ihtiyacı bulunduğunu vurgulayan Fedotov, “Her yıl yaklaşık 200 bin insan aşırı doz ve diğer uyuşturucu bağlantılı tıbbi şartlar nedeniyle hayatını kaybediyor. Uyuşturucu kullanan insanların yüzde 13’ü HIV virüsü kapıyor” diye konuştu.

Afganistan’da 2015’te 256 ton uyuşturucu ele geçirildi

Afganistan Uyuşturucuyla Mücadele Bakanı Salamat Azimi ise 2015 yılında uyuşturucu ile mücadele kapsamında önemli ilerlemeler kaydettiklerini ifade etti. Haşhaş ekiminin yüzde 19 ve afyon üretiminin yüzde 48 azaldığını kaydeden Azimi, bunun uluslararası işbirliği sonucunda olduğunu söyledi.

Afganistan’da 2015’te 256 ton uyuşturucu ele geçirildiğini ve operasyonlarda 2 bin 844 kişinin yakalandığını aktaran Azimi, “Güvenlik ve uyuşturucu üretimi arasında doğrudan ilişki var. Eğer güvenlik durumu kötüleşirse sadece haşhaş üretimi değil, güvensizlik hem bölgeye hem de dünyaya yayılacak” ifadelerini kullandı.

“Politikalarımızı gözden geçirmeliyiz”

ABD Ulusal Uyuşturucu Kontrol Politikası Direktörü Michael Botticelli, küresel uyuşturucu probleminin uluslararası toplumun önündeki en büyük tehditlerden birisi olduğunu söyledi. Uyuşturucu kullanımı bağımlılığı ve uyuşturucu kullanım sonucu ölümlerin arttığını ifade eden Botticelli, yasa dışı uyuşturucu arz ve talebi ile ortak mücadele edilmesini istedi. Botticelli, “Vatandaşlarımız üzerindeki uyuşturucu etkilerini azaltmak, daha sağlıklı ve barışçıl bir toplum inşa etmek için politikalarımızı gözden geçirmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir