Dudak dolgusu nedir, nasıl yapılır?

 

Dudak dolgusu ile kadınlar daha çekici ve genç bir görünüme kavuşabiliyorlar. Son günlerde kadınlarımız tarafından oldukça merak edilen dudak dolgusu küçük dokunuşlarla elde edilebiliyor. Sizde dudak dolgusu yaptırmak istiyorsanız ve dudak dolgusu nedir, dudak dolgusu nasıl yapılır, dudak dolgusu sonrası nelere dikkat edilmelidir gibi soruların cevaplarını araştırıyorsanız Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Bülent Cihantimur’un sorularınıza vermiş olduğu cevapları dikkatlice okumanızı tavsiye ediyoruz. 

 

 

1-    Dudak dolgusu nedir, dudak dolgusu nasıl yapılır?

Dudak dolgusu dudaklardaki asimetri, incelik ve alt üst dudak arasındaki eşitsizlik sorununu çözümlememize fayda sağlatan sentetik ürünlerdir. Ayrıca dudak üstü çizgilerine, dudak kenarı gülümseme çizgilerine, dudak kontürü belirsizliklerine de fayda sağlar. FDA onaylıdır, vücuda herhangi bir zararı yoktur. İçeriğinde bedenimizde de doğal olarak bulunan hyalüronik asit vardır. Bu madde dudaklardaki şekil sorununu çözümlerken ayrıca dudaklara nem ve tazelik sağlarlar. Enjektable şeklinde dudaklara uygulanır. Uygulama öncesi hastanın ağrı eşiğine göre dudaklara lokal uyuşturucu krem sürülerek ağrı minimalize edilebilir.

Dudak dolgusunu ayrıca ve benim de sıklıkla yaptığım şekliyle, yağ transferi uygulaması ile de yapabiliriz. Bedenin bölgesel yağlanma olan alanından bir miktar yağ alınır. Kök hücreden zengin hale getirilip, dudağa enjekte edilir. Bu haliyle sadece bedendeki yağın yeri değiştirilmiş olur. Kök hücreden zengin bir yapı olduğu için dudağa gençleştirme de yapar.

 

 

2- Dudak dolgusu sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

Son derece pratik bir uygulamadır. İşlem sonrası ödemi önlemek için buz kompresi yapılır ve 2-3 saat dudak bölgesine sıcak temasın yapılmamasını öneririz. Hasta işlem sonrası derhal sosyal hayata geçiş yapabilir. Ayrıca aynı gün dudaklara herhangi bir kozmetik ürününün sürülmemesi de tavsiye edilir.

3- Dudak dolgusu ne kadar kalıcıdır, dudak dolgusunu bir kere yaptırdıktan sonra hep yaptırmak gerekir mi?

Kalıcılığı bireyden bireye değişir. Ortalama 8 ay 1 sene kadar kalıcılığı vardır. Yağ transferi ise sizinle beraber yaşlanır.

4- Dudak dolgusu işlemi kaç saat sürmektedir?

Dermal dudak dolgusu ortalama 10 dakika sürer.
Yağ transferi ise daha uzun sürmektedir. Yarım saat 45 dakika kadar.

5- Dudak dolgusunun ortalama maliyeti ne kadardır?

Dudak dolgusunun maliyetinden çok, bu işlemi yaptırdığınız cerrahın anatomik bilgisine, sanatsal bakış açısına ve uzmanlığına odaklanmanızı öneririm. Estetik cerrahi ve medikal uygulamalar konusunda ücretler her zaman ikincil düşüneceğiniz konular olmalıdır. 

Dudak dolgusu hakkında 14 mit ve gerçekler

Serpil Dokurel / PembeNar.com

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir