Çocuğunuza kendini tehlikeli yabancılardan koruması için öğretmeniz gerekenler

Çocuğunuzu yabancılardan korumakla ilgili eğitmeniz oldukça önemlidir. Ve bazı ebeveynler nereden başlayacağını bilemez. Her şeyden önce, onun yaşına uygun konuşmanız, basit ifadeler kullanmanız önemli…

1. Senaryolar oynayın
Çocuğunuza yabancılara karşı güvenlik konusunda ders verirken en etkili yöntemlerden birisi rol yapmaktır. Tanımadığı birinin onu evine götürmek için kendisine teklifte bulunduğunu ya da tanıdık/tanımadık birinin kendisini rahatsız edecek şeyler söylediğinin rolünü yapın. Çocuğunuza kötü ve tehlikeli bir durumu nasıl tanıyacağını ve size hemen haber vermesi gerektiğini öğretin.


2. Güvenli yer ve insanlara dikkat çekin
Çocuğunuz kendisini rahatsız hissettiğinde ve siz etrafta olmadığınızda, gidebileceği güvenli yerleri ve insanları bilmelidir. Çocuğunuz bir tehlike hissettiğinde ulaşması gereken kişileri bilmesi çok önemlidir.


3.  Tekrarlama
Tekrarlamak anahtardır. Ona öğrettiğiniz acil durum telefon numaralarını sık sık tekrarlamalı ve tekrarlatmalısınız. Senaryoları tekrarlamalısınız. Onun bu önemli ayrıntıları unutmayacağına, iyice öğrendiğine emin olduktan sonra bile tekrarlamaktan vazgeçmemelisiniz.


4. Onlara anatomilerini anlatın
Çocuğunuza vücudu hakkındaki gerçekleri öğretmeniz çok önemli. Eğer dokunulmaması gereken bölgeleri bilirlerse, bunun yanlış olduğunu anlamaları ve bundan şikayetçi olmaları kolaylaşacaktır. Vücudunun bazı bölümlerinin özel olduğunu ve buralara dokunulmasının normal karşılanmayacağını bilmeliler.


5. Onlara içgüdülerini öğretin
Çocuklar yetişkinlere oranla daha kolay anlaşılır ve onlara sezgilerinin önemini anlatmanız oldukça faydalı olacaktır. Onlara yardım istedikleri için asla eleştirilmeyeceklerini ve hangi sebeple olursa olsun, mutsuz ya da tehlikede hissederlerse bunu en kısa zamanda size söylemeleri gerektiğini öğretin.


6. Bağırmalarında sorun yok
Çocuğunuza ses çıkarmalarını öğretin. Eğer mecbur bırakılırlarsa, mümkün olduğunca yüksek sesle bağırmaları gerektiğini öğretin. Herkes rahatsız olduğu insanın yanında olmaması gerektiğini bilmeli ve duymalı!


7.  Bir parola geliştirin
Çeşitli şartlarda, çocuğunuzu okuldan sizin yerinize gerçekten bir başkası alması gerekiyorsa, aranızda bir parola geliştirin ve çocuğunuz bu söylendiğinde sorun olmadığını ve tanımadığı bu insanın kendisine eşlik edebileceğiniz bilsin. Aynı zamanda parolayı bilmeyen kimse ile hiçbir yere gitmemesi gerektiğini de.


Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir