Burun ucu estetiği hakkında merak edilenler

Burun yapımız kemik, kıkırdak ve yumuşak dokudan oluşur. Burun ucu estetiği ile sadece kıkırdak doku ile yumuşak dokuyu müdahale edilebilir. Kemik dokusuna müdahale edilemez. Burun ucu estetiği ile burun ucundaki genişlik, taban genişliği, burun ucundaki asimetriler, deformasyonlar, burun deliği asimetriler düzeltilebilir.

Yüz yapısında bulunan altın oran burun yapısının da kendi içerisinde altın oranları vardır. Burun yüzün 1/3 oranında tam orta kısma denk gelmelidir. Burun ucundaki altın oran ise burun taban genişliği ile ağız genişliği oranın birbiri ile uyumlu olması gerekir. Aynı şekilde burun delikleri ile burun taban genişliği ve burun yüksekliği ile burun uzunluğu arasında da altın oran bulunması gerekiyor. Burun yapısındaki denge, simetri ve uyumun sağlanabilmesi için altın oran hesaplamalarına uyulması çok önemlidir. Burun ucu ile burun sırtı arasındaki mesafeler 3/1’lik kuralına uyum sağlamalıdır. Ancak bu şekilde dengeli ve simetrik bir buruna sahip olunabilir.

Burun ucu estetiğinde öncelikle kişinin burun muayenesi yapılır ve burundaki var olan sorunlar tespit edilir. Muayene sırasında burnunun çeşitli açılardan fotoğrafları çekilir. Bu fotoğraflar üzerinden bilgisayar ortamında altın oran hesaplamaları yapılarak kişiye yapılacak yeni burnun tasarımları gösterilir. Kişinin ameliyattan sonra nasıl bir buruna sahip olacağı ameliyattan önce kişiye gösterilir.

Burun ucu estetiğinde kapalı teknik uygulanabilir. Lokal ya da genel anestezi hastanın ve cerrahın seçimine göre değişir. Burunda herhangi bir kesi işlemi açılmadan burun deliklerinden girilerek ameliyat gerçekleştirilir. Burnun sadece kıkırdak ve yumuşak dokusuna müdahale edilerek yeniden şekil verilir. Burun ucundaki soruna göre düşüklük, aşırı yükseklik ya da burun deliği asimetrisi vs. düzeltilir. Üstelik sert ve düz bir burun ucu yerine doğal burun ucu gibi aşağı yukarı ya da sağa sola hareket ettirebileceğiniz bir buruna sahip olabilirsiniz. Ameliyatın ardından cerrahınızın tercihine göre özel bantlar kullanılır. Genelde tampon ya da atel uygulanmasına gerek olmaz.

Hasta ameliyatın olduğu gün evine gidebilir. 1-2 gün sonra burnun üzerindeki bantları ıslatmamaya dikkat ederek ılık duş alınabilir. Burun estetiği operasyondan 5 gün ya da 1 hafta sonra burnun üzerindeki bantlar alınır. Birkaç hafta sonra burun şekli belirgin hal alır, yaklaşık 6 ay sonra doğal burun gibi hissedilmeye başlanır.

Eğer burun ucunuzda sorun varsa siz de burun ucu ameliyatı ile sorunlarınızdan kurtulabilir, güzel bir buruna sahip olmanın keyfini sürebilirsiniz.

Sevgiyle kalın.

Op.Dr. Güncel Öztürk

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

www.burunestetiksanati.com

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir