Bali Adası’nda 665 milyon dolarlık kayıp


Agung Yanardağı’ndaki hareketlilik nedeniyle Bali Adası’nın turizm gelirinde 665 milyon dolarlık kayıp öngörülüyor.

Endonezya Turizm Bakanı Arif Yahya, popüler turistik bölge Bali’de sezon döneminde Agung Yanardağı alarmı üzerine yıl sonuna kadar yaklaşık bir  milyon yabancı turistin seyahatlerini iptal etmesinin beklendiğini açıkladı.

Bali Adasının özellikle ağustos-aralık ayları arasında günde ortalama 15 bin ziyaretçiyi ağırladığına dikkati çeken Yahya, yıl sonuna kadar beklenen iptallerle turizm gelirlerinde 665 milyon dolar kayıp öngördüklerini ifade etti.

Yetkililer yanardağda süren hareketlilik ve büyük patlama riskine  karşılık alarm durumunun uzun süre devam edebileceğini belirtiyor.

Agung Yanardağı’nın hafta başında yeniden kül ve duman püskürtmeye  başlamasıyla en üst seviyede alarmın verildiği Bali’de çarşamba gününe kadar  uçuşların iptal olmasıyla on binlerce turist mağdur olmuştu.

Turizm Bakanlığı, mağdur olan turistlere ücretsiz konaklama  sağlanacağı ve vize sorunu yaşayanların vizelerinin de geçici süreyle uzatılacağını bildirmişti.

Başta Avusturalya olmak üzere Çin, Japonya, İngiltere ve Hindistan’dan  turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Bali’yi, geçen yıl yaklaşık 4 buçuk milyon turist ziyaret etti.

Volkan, son olarak Eylül ayında kül püskürtmüş ve bölgedeki 130 bin insan tahliye edilmişti.

1963’te patlayan Agung Yanardağı, 1100 insanın ölmesine yol açmıştı.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir