Sonbaharda corona virüs yeniden pik yapar mı? İşte cevabı

Corona virüsün ilk kez 11 Mart’ta Türkiye’de ortaya çıkmasının ardından yaklaşık 3 aydır pandemiden korunmak için evlerimizdeydik. 1 Haziran itibarıyla normalleşme başladı ve günlük yaşantımıza eskisi gibi adapte olmaya çalışıyoruz. Bu süreçte cevabı en merak edilen sorulardan biri de “Corona virüs sonbaharda ne olur” oldu. Peki, corona virüs pik yapacak mı? Corona virüs Türkiye’de ne zaman biter? Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik önemli açıklamalarda bulundu

ABONE OL

Prof.Dr. Çelik, Coronavirüsün bundan sonraki seyrine ilişkin, “Sonbahara doğru havaların soğuması ve insanların kapalı alana girmesi ile birlikte risk görüyoruz.

Büyük piki yaşadık ve bundan sonra küçük pikler şeklinde devam edecek diye düşünüyoruz.

Sonbaharda tabii pik olabilir. Yaz ayında bunun azalacağını ve en alt seviyede düzeyde seyredeceğini söylemiştik. Aynı fikrimiz devam ediyor.

Ancak dediğim gibi tamamen bizim sosyal davranışımız neyi emrediyorsa onu yapmamız lazım. Kurallara uymamız lazım ki bu piki en az zararla atlatalım.

Bizim bu pik dönemini zaman içerisine yaymamız çok önemli.

Yani olmamasını diliyoruz ancak olursa da bu piki zamana yaymak sağlık iş gücünü azaltmak ve daha baş edilebilir bir hale getirmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Aşırı vitamin kullanmak corona virüs üzerinde etkili mi?

Bilinçsiz bir şekilde vitamin alınmaması gerektiğini kaydeden Bilim Kurulu Üyesi Çelik, “Hayatın en önemli noktası dengede olmasıdır. Aşırı vitamin almanızın bir faydası yok.

Bazen aşırı A vitamini alanları görüyorsunuz. Örnek olarak sapsarı bir vücutla gelirsiniz. İdrarı sapsarı çıkar.

Aşırı vitamin alımının bir faydası yok. Sizlere zararı olacak. Vücutta biriken ve birikmeyen vitaminler var.

O yüzden lütfen, bizim insanlardan tavsiyemiz dengede olması ve bunu abartmamak gerekiyor” şeklinde konuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir