Mikrodalgada yumurta pişirmek için 2 yöntem

Mikrodalgada yumurta pişirme yöntemini daha önce duymuş muydunuz? Birçok kişi bu yöntemi denemekten çekiniyor, ancak verdiğimiz talimatlara uyduğunuz sürece çok pratik bir şekilde mikrodalgada hem yumurta haşlayabilir hem de kırılmış bir yumurtayı çöpe atmak yerine burada pişirebilirsiniz. İşte mikrodalgada yumurta pişirmek için 2 yöntem…

ABONE OL

Su ve tuz ekleyin

Daha sonra yeterli miktarda kaseye yumurtaların üzerini tamamen kaplayacak şekilde su ekleyin. Eğer yumurtalar tamamen su ile kaplanmazsa patlayabilir. Pişirme süresini hızlandırmak istiyorsanız bunun için oda sıcaklığı yerine sıcak su koyabilirsiniz. Bir yemek kaşığı tuzu suyun üzerine serpin. Tuz, mikrodalgada yumurtaların patlamasını önleyecektir.

6-12 dakika arası pişirebilirsiniz

Mikrodalgayı orta dereceye ayarlayın ve mikrodalganın gücüne bağlı olarak yaklaşık 6 ila 12 dakika arası pişirebilirsiniz. Bu yöntemle çok haşlanmış katı bir yumurta elde edebilirsiniz. Eğer mikrodalgayı daha yüksek bir ayara getirirseniz ya da rafadan seviyorsanız o zaman yumurtanız daha hızlı hale gelecektir. Yumurtaların üzerine kaynar su döktüyseniz yüksek ayarda 3 ila 6 dakika arası pişirmeniz yeterli olacaktır.

Pişip pişmediğini anlamak için

Yumurtaların hazır olup olmadığını kontrol etmek için bir tanesini sudan çıkarın ve tezgahın üzerinde çevirin.Hızlıca dönüyorsa pişmiş demektir. Eğer hemen yavaş dönüyorsa henüz katılaşmamıştır. Son olarak yumurtalara dokunmadan önce soğumasını bekleyin.

İkinci yöntem: Mikrodalgada kırılmış yumurta pişirmek

Öncelikle mikrodalgada kullandığınız kaselerin içini havlu kağıt yardımıyla tereyağı veye sıvı yağ ile yağlayın. Eğer sadece tek bir yumurta pişirecekseniz minik kaseler tercih edebilirsiniz.Yumurtanın sarısını ve beyazını her iki kaseye olacak şekilde ayırın. Eğer birden fazla yumurta pişiriyorsanız beyazlarını aynı kapta, sarılarını ayrı kapta biriktirin.

Yumurta sarısını delin ve son olarak kaseleri streçleyin

Yumurta sarısını bir arada t utan ince zar, ısınan nem yüzünden basınç oluşturup patlayarak ortalığın batmasına sebep olur. Bunu önlemek için bir bıçağın ucu, şiş ya da çatal kullanarak yumurta sarısını delin ve buharın dışarı çıkmasını sağlayın. Her iki kaseyi de streç film ile kaplayın. Streç film gıdaya temas etmediği sürece güvenli olarak kullanılabilir. Bunun yerine yağlı kağıt ya da parşömen kağıdı da kullanabilirsiniz.

Pişirirken ise…

Pişirme kısmına geldiğiniz de eğer mikrodalganın orta veya düşük güç ayarı varsa yumurta pişirirken bu ayarı kullanın, çünkü yumurta kolaylıkla fazla pişip tatsız bir hale gelebilir. En önemli nokta yumurtanın beyazı tam katılaşmadan, pişmesine az bir süre kala çıkarmak. Yumurta mikrodalgadan çıkarıldıktan sonra da kendi ısısıyla pişmeye devam eder. 1 yumurta akını veya bir bütün yumurtayı 30-60 saniye arasında pişirin. 2 yumurta akını 45-75 saniye arasında, 4 yumurta akını yaklaşık 2-3 dakika arasında pişirebilirsiniz.

Pişirme yöntemine geri döndüğümüz de içinde yumurta beyazı olan kaseyi çıkarın ve yumurta sarısıolan kaseyi koyun. Yumurta sarılarının olduğu kaseyi her bir yumurta sarısı için 20-30 saniye arası olacak şekilde orta veya düşük güç seçeneğinde pişirin. Eğer birden fazla yumurta sarısı pişiriyorsanız her 30 saniyede bir durdurun ve kontrol edin. Yumurta sarısını tercih ettiğinizden biraz daha yumuşak olduğu zaman çıkarabilirsiniz.

Son olarak yumurtaları 2-3 dakikaya kadar dinlenmeye bırakın. Eğer üç dakika sonra yumurtanın bir kısmı yeterince katılaşmamışsa 10-20 saniye kadar daha pişirin. Böylece daha yumuşak olmasını sağlayacaksınız.

Dikkat etmeniz gerekenler:

Mutlaka mikrodalgaya dayanıklı bir kase kullanın. Önlem almazsanız yumurtalar haşlanmadan önce patlayabilir. Yumurtalar mikrodalga pişerken başında beklemeyin ve gözlerinizi koruyun. Unutmayın tüm önemleri alsanız bile yumurta yine de sürpriz bir şekilde patlayabilir, mikrodalganın kapağına zarar verebilir, camını kırabilir ve ciddi derecede yanıklara neden olabilir. Pişirirken çok dikkatli olmalısınız. Mutlaka kontrol altında pişirin.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir