Kişniş sevmeyenler için yerine kullanabileceğiniz 3 yeşillik

Kişniş, birçok insan tarafından yemeklerde tercih edilmiyor ve sevilmiyor. Hatta bu bitkiden nefret eden çoğu insan kokusuna bile tahammül edemiyor. Eğer kişnişe karşı bir duyarlılığınız varsa ya da tadından, kokusundan hoşlanmıyorsanız sizin için kişniş yerine kullanabileceğiniz yeşillikleri sıraladık.


Gülşah Karaman

Kişniş neden sevilmiyor?

Neden birçok kişi kişnişten nefret ediyor? Peki, bunun bilimsel boyutu nedir? Bilim insanlarına göre, belirli insanlar tarafından taşınan -OR6A2- adında bir gen bulunuyor. Bu gene sahip kişiler kişnişe lezzetini veren belirli kimyasal bileşiklere karşı ekstra duyarlı olmalarını sağlıyor. Yani bu geni taşıyan birçok kişi, kişnişin sabun gibi bir tadı olduğunu söylüyor. Peki, kişniş yerine alternatif olarak hangi yeşillikleri kullanabilirsiniz?

Yeşil Tayland fesleğeni

Lowa State Üniversitesi’nin bahçe uzmanlarına göre, fesleğenin 150’den fazla çeşidi var. Ancak kişniş yerine kullanabileceğiniz en iyi türü Tayland fesleğeni. Birçok Asya marketinde satılan ve ülkemizde de kolayca bulabileceğiniz bu fesleğen, hem narenciye hem de meyan kökü tadı içerir. Fesleğen, kişniş gibi uzun süre sıcağa maruz kalamadığı için yemeğinizin son pişirme aşamasında eklemeniz önemlidir.

Nane

Kişniş yerine kullanabileceğiniz bir diğer yeşillik ise taze nane. Kıyılmış nane yapraklarını, balzamik sirkeyle karıştırdığınız da o serin mentollü tadının giderilmesine yardımcı olacaktır. Eğer kişniş yerine naneyi garnitür amacıyla kullanıyorsanız, bu noktada balzamik sirke gerekmiyor. Bunun yerine üzerine limon sıkarak tadını dengeleyebilirsiniz.

Kişnişe çok benziyor: Maydanoz

Maydanoz, kişnişe benzerliğiyle bilinir ve zaman zaman karıştırılabilir.Kişnişin tadını en iyi şekilde taklit etmesini istiyorsanız, maydanozun üzerine toz fesleğen ve toz kekik eklenmesi önerilir. Ayrıca limon suyu da ekleyerekaynı tadı elde edebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir