Bunları her gün yiyorsunuz fakat aç hissetmenize neden oluyorlar! İşte yerine yiyebileceğiniz 10 besin…

Birçok insan yemek yedikten kısa bir süre sonra, ister küçük bir atıştırmalık olsun ister bir porsiyon yemek, kendilerini gün sonunda aç hissediyor. Gerçek sorun yediğiniz yiyeceğin miktarı değil, kalitesidir. Her gün yediğiniz gıdalar, aksi takdirde sağlıklı olanlar bile, belirli proteinlerden veya liflerden yoksundur, bu yüzden sizi aç hissettirirler. Ancak yediklerinizi çok büyük bir fark yaratmadan değiştirmek sizi gün boyu tok tutacaktır. İşte sizi sürekli aç hissettiren 10 besin ve yerine yiyebileceğiniz alternatifler… PEMBENAR ÖZEL

ABONE OL

Yerine ne yemelisiniz?

Patatesi kızartmak yerine, haşlayarak daha sağlıklı bir hale getirebilirsiniz. Bu şekilde, tüm lifleri içindebarındıracak ve sizi uzun süre tok tutacaktır. Ayrıca daha az kalori almanızı sağlayacak ve daha fazla vitamin alacaksınız.

Taze sıkılmış portakal suyu

Bir bardak taze sıkılmış portakal suyunun sağlıklı olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak meyvelerin suyunu içmek, sizi kısa sürede aç hissettirecektir. Çünkü meyvenin içerisindeki en önemli parçayı atmışsınızdır: Lif

Yerine ne yemelisiniz?

Meyvelerin suyunu içmek hızlıca kan şekerinizi yükselteceği ve sizi aç hissettireceği için, bir bardak suyun içerisinde bekleterek tüketmeniz daha sağlıklı olacaktır. Yani kendinize meyveden oluşan su hazırlayın!

Az yağlı yoğurt

Yoğurt, probiyotik açısından en zengin süt ürünlerinden biridir. Ancak bunu yağsız tüketirseniz, aç hissetmenizineden olacaktır.

Yerine ne yemelisiniz?

Yoğurt alacağınız zaman karbonhidrat bakımından zengin olanlardan kaçının. Süzme yoğurt ve doğal yoğurtları tercih edin. Bu tarz yoğurtların içerisindeki protein miktarı fazla olduğundan sizi uzun süre tok tutacaktır.

Granola barlar

Kolay ve sağlıklı atıştırmalık alternatifleri arasında granola sıklıkla yer alır. Ancak bu tarz gıdalar daha fazla yeme isteğini ortaya çıkarır. Kalorileri düşük olabilir ancak içerisinde bol miktarda şeker ve sağlıksız yağ bulunur.

Yerine ne yemelisiniz?

Çok şaşıracaksınız fakat granola yerine patlamış mısır yiyebilirsiniz. Patlamış mısır hacmi nedeniyle çok fazlakalori almadan midenizi doldurmaya yardımcı olabilir. Sadece içerisine tereyağı gibi çok fazla yağ eklemekten kaçının. Yağsız olanları ve havası alınmış olanları tercih edin.

Peynir

Bebeklik döneminde anne sütünde bulunan kazein adlı protein, daha çok yeme isteğini artırdığı için peynir ve diğer birçok süt ürünleri, yetişkinlikte de benzer bir etkiyi devam ettirdi. Peki, nasıl peynirler tüketmemiz gerekiyor?

Yerine ne yemelisiniz?

Proteini yüksek ve düşük kalorili olan süzme peynir tüketmeniz, sizi uzun süre tok tutacaktır. Bonus: Süzme peynirin aslında yumurta yemeye benzer bir etkisi olduğunu asla unutmayın.

Yumurta akından yapılan omlet

Yumurta, protein bakımından en zengin gıdalar arasında olsa da onu tüketirken çok dikkatli olmalısınız. Özellikle sarısı bir kenara atılıp sadece beyazıyla hazırlanan omlet sizi uzun süre tok tutmaz. Daha çok acıkmanızı sağlayabilir.

Yerine ne yemelisiniz?

Yumurtayı her zaman sarısıyla birlikte pişirmeye özen gösterin. Yumurta sarısında uzun süre tok kalmanızı sağlayarak ve yumurtadaki besinleri emmenize yardımcı olabilecek yağlar bulunur.

Salata sosları

Yağsız ve sağlıklı olduğu iddia edilen salata soslarının içerisinde lezzetlerini koruma için tuz ve şeker ilave edilir. Bu sağlığınız açısından oldukça zararlıdır. Ayrıca böyle bir sosla hazırlanan salataların çoğu fazla geldiğiiçin çöpe dökülür. Bu da yeşillikleri israf etmenize neden olur.

Yerine ne yemelisiniz?

Salatanızı sosla yemek yerine tavuk, et veya balık gibi protein kaynaklı gıdalarla tüketin. Bu şekilde alışkanlık edinmeye özen gösterin.

Sakız

Birçok insan sakız çiğnemenin iştahı azalttığını düşünür. Ancak bu durum tam tersi bir etki yaratır. Mide suyunu harekete geçirdiğiniz için, vücudunuz sizi aç hissettirebilir.

Yerine ne yemelisiniz?

Hızlı bir atıştırmalık istiyorsanız, badem ve ceviz gibi kuruyemişleri tüketebilirsiniz. Ayrıca badem gibi kuruyemiş tüketirken hızlı çiğnemek yerine, en fala 40 kez çiğneyerek yemeniz size daha fazla doygunluk hissi verecektir.

Elma

Meyvenin kendisini yemek her zaman iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Ancak elma yerken dikkatli olmalısınız. Asla tek başına elma yemeyin. Çünkü hızla sindirilen bir glikoz artışına neden olabilir.

Yerine ne yemelisiniz?

Elma yerken yanında fındık gibi başka proteinler ekleyin. Kendinize sağlıklı bir çerez tabağı hazırlayın.

Simit

Simit kahvaltılar için vazgeçilmez lezzettir. Kan şekeriniz için kötü olan herhangi bir lif veya besin içermezler. Ancak hızlı acıkmanıza neden olabilirler.

Yerine ne yemelisiniz?

Simiti bir yumurta ile birleştirebilir ya da bir dilim somon füme ile sandviç hazırlayabilirsiniz.

Kahvaltılık gevrekler

Şeker ve yapay tatlandırıcı içeren tahıllar lif ve proteinden yoksundur. Düşük kalorili diyet tahılları bile düşük lif içerebilir. Sizi hızlıca acıktırır.

Yerine ne yemelisiniz?

Bu tarz tahıllar yerine yulaf ezmesi gibi sıcak tahıllar tercih edebilirsiniz. Yüksek lif içeriği ve suyu emme özelliği sayesinde daha iyi bir alternatif olacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir