11 aylık bebek gelişimi nasıl olur?

11 aylık bebeğin zihinsel ve fiziksel gelişimi nasıldır? 11 aylık bebek neler yapar? İşte detayları…

11 aylık bebeğin zihinsel ve fiziksel gelişimi nasıldır? 11 aylık bebek neler yapar? İşte detayları…
Bebeğiniz 11 aylık oldu ve yaşına doğru giderken artık bir çok şeyi ustalıkla yapabilir hale geldi. İşte 11 aylık bebeğin duyusal, fiziksel, duygusal, sosyal ve bilişsel gelişimi hakkında merak ettikleriniz;
 
11 aylık bebek neler yapabilir? Gelişimi nasıldır?   
 
Bebeğiniz yürüme çalışmalarında ilerlemeye devam eder. 1 yaşını doldurmadan yürümeye başlamış da olabilir. “Bebekler ne zaman yürümeye başlayabilir?” diye merak duyuyor olabilirsiniz ancak her bebeğin gelişim hızının farklı olduğunu söylemek gerek. Bebeğiniz halen emekliyor ve bunda ustalaştığı için yürüme konusunda yavaş davranıyor olabilir.

 
“Bebekler ne zaman yürür?” sorusu bu aylarda sıkça sorulur. Yürümeyi kolaylaştırmak için yürüteç kullanmanın zararlı olduğunu artık neredeyse herkes biliyor. Bebeğinizin yürümesi kas gelişimiyle ilgili olduğu için bu doğal gelişime engel olmamak önemlidir. Yürümeye başlama yaşı 18.aya kadar uzayabilir. Fiziksel gelişimin nasıl gerçekleştiği, bebeğin kasları ve koordinasyonunun yanı sıra bebeğin kendine olan güvenine ve motivasyonuna bağlıdır. Bebeği ayakta durması ya da yürümesi için asla zorlamayın. Düşme korkusu edinirse yürümesini geciktirebilirsiniz.

 
11 aylık bebekler kendi kendilerine bir şeylere ulaşmak için epey çeşitli hareketler yaparlar. Emekleme, tutunup yürüme, sıralama, uzanma, tutup çekme gibi kaba motor becerileri gösteren hareketlerde oldukça aktiftirler.

 
11 aylık bebeğinizin dil gelişimine bakıldığında, parmağıyla bir şeyleri işaret edebilir ve çeşitli sesler çıkararak onu size gösterebilir. Bu seslerin kelime ile aynı tonlamalarda olduğunu fark edersiniz. 11 aylık bebeğin çıkardığı bu sesler kendisi için anlamlıdır. Siz de nesneleri tek tek göstererek onunla diyaloğa girdiğinizde, bu bebeğinizin dil gelişimi için güzel bir etkileşim olur.

 
 
Parmaklarını iyi şekilde kullanabilir, nesneleri tüm parmaklarıyla tutup yönlendirebilir. Kaşık tutabilir ve kendi kendini beslemeye çalışır.

 
Bebek 11 aylık olduğunda alkış, “baybay” yapma, el sallama, öpücük gönderme, sorulan bir nesneyi gösterme gibi iletişim becerilerini sergilemekten keyif alır. “Bebeğim hala el sallamıyor” diyorsanız üzülmeyin. Siz ona örnek olarak bu gelişimine destek olabilirsiniz. Hemen öğrenmese de önce gözlem yapacaktır.

 
Bebeğiniz yardımla bardaktan su içebilir.

 
11 aylık bebek, giydirilirken kollarını ve bacaklarını uzatarak size yardımcı olur.

 
11 aylık bebek oyuncakları; hareketlerini destekleyecek, sesli, müzikli, etkileşimli oyuncaklar olduğunda bebeğiniz oldukça keyif alır. Parmak oyunları, etkileşimli oyunlar hoşuna gider. Saklayıp bulma, “ce-e” gibi oyunlar, ayrıca nesnelerin isimlerini söyleyecekleri kitaplar onlar için faydalıdır.

 

 
11 aylık bebeğin doktor kontrolünde neler yapılır?
11 aylık bebek kilosu ve boyunun ne olduğunu merak edersiniz. Bebekler ilk 6 ayı doldurduktan sonra da 1 yaşına gelene kadar doktor kontrolleri aylık olarak devam eder. 11. ay doktor kontrolünde doktorunuz fiziksel gelişim takibi yapar.
 
Her bebek kendi mizacı, genetik özellikleri ve içinde bulunduğu ortamın özelliklerini yansıtarak sosyal ve duygusal yönlerden farklı şekilde gelişir. Fiziksel büyüme, fiziksel gelişimden farklıdır. Fiziksel gelişme, bebeklerin bedenlerini kontrol etme yetisi kazanarak bazı beceriler elde etmeleridir. Fiziksel büyüme ise boy ve kilonun artması anlamına gelir.
 
 
11 aylık bebeğin boyu ve kilosu ortalama ne kadardır?
Bebeğinizin hareketliliği arttığı için kilo alımı ve baş çevresi büyümesi 11. Ayda yavaşlar. 11 aylık bebek kilosu ve boyu bir önceki aya göre çok büyük bir değişim göstermez.  Gelişimsel olarak “normal” olarak ifade edilen bir bebek haftada 100-150 gram ağırlık kazanır. Miadında doğan 11 aylık bir kız bebek ortalama 9000 gram, erkek bebek ortalama 10.200 gram ağırlığında olur. Miadında doğan 11 aylık bir kız bebeğin boyu ortalama 72,5 cm, 11 aylık bir erkek bebeğin boyu ise ortalama 74,5 cm olur.
 

 
11 aylık bebeğin uyku düzeni nasıldır?
11 aylık bebeklerin gündüz uykuları artık 2’ye düşmüş durumdadır. Yürüme çalışmaları yapan ve hatta yürümeye başlayan bebek, akşam uykularına önceki aylara göre daha erken geçmek isteyebilir. Bebeğiniz artık ek besinlerin birçoğuna alışmış olduğu için geceleri ek gıdalara geçişin etkilerini fazla yaşamaz. Bebeğiniz yürümeye başlamışsa veya tutunup kalkıyor ve adımlıyorsa, yatağını da güvenli hale getirmeniz önemlidir. Hareketlenen ve yorulan bebeğinizin akşamları verimli bir uyku uyuması için, akşam uykuları öncesinde uyku rutini uygulamaya devam etmeniz sakinleşmesi için yardımcı olur.  
 
11 aylık bebekler günde ortalama 12-14 saat uyurlar. Biri sabah uykusu, diğeri ise öğle yemeğinden sonraki öğle uykusu olmak üzere iki adet gündüz uykusu uyurlar. Gündüz uykularının süresi 1-2 saat civarındadır. Gece uyku süresi ise 10-12 saat arasında değişir. Gündüz uykuları azaldığı için, önceki aylara göre akşam uyku saati daha erken olabilir. Bebeğinizin bu ihtiyacını fark etmek ve uyku saatini atlamamak, uykuya geçişini kolaylaştırmak için önemlidir.   
 

 
11 aylık bebek beslenmesi nasıldır? 
“11 aylık bebek neler yiyebilir?” diye sorulduğunda, içine fazla tuz, baharat ve hayvansal yağ katılmadığı sürece bebeğin birçok sofra yemeğinden yiyebildiği söylenebilir. Bakliyatlar ve et gibi protein kaynaklarıyla tanışan bebeğin günlük ve haftalık öğünlerini buna göre dengeli halde hazırlamak önerilir.
 
11 aylık bebeğiniz artık kaşığı rahatlıkla tutabilir. Kendini beslemeye çalışırken onu teşvik etmeniz, rahat davranmanız özgüvenini geliştirir. Kaşığı ağzına götürürken birçoğunu dökmeye devam eder ancak siz de onu besleyebilir ve öğünleri keyifle yaşamasını destekleyebilirsiniz. Sağlıklı beslenme alışkanlıkları bu dönemde oluşmaya başlayacağı için, alması gereken besini almasını sağlama düşüncesiyle ekran karşısında yedirmek gibi tutumlardan kaçının. Bebeğinizin bakımını sizden başka üstlenen kişiler de varsa bu konuda uyum içinde olmanız faydalıdır.
 
11 aylık bebeğin beslenmesinde anne sütü de yer almaya devam eder. Ek gıdalara alışırken emzirme araları azalmış olsa da bebeğinizin gelişimini ve bağışıklık sistemini desteklemek için anne sütü halen önemlidir. Bebeklere bazı deniz ürünleri, bal ve çilek gibi alerjik reaksiyonlara sebep olabilecek besinler en az 1 yaşına kadar verilmemelidir. Bebeğinizin gelişimine uygun beslenme düzeni için doktoruna danışmanız tavsiye edilir.
 

 
Referanslar: 
Carolyn Meggitt (2013) “Çocuk Gelişimini Anlamak”
 
 
 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir